Jednoskładnikowe lody pomarańczowe

Od dziś do piątku mam wolne dzięki dniom rektorskim. Szkoda tylko, że pogoda nie dopisuje, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by nawet przy takiej szarudze spędzić aktywnie dzień. Wczorajsze 12km na rolkach i bieganie odczuwam w nogach, ale dzisiaj mam zamiar to powtórzyć. Jestem tak pełna energii, że każdą wolną chwilę chcę spędzać na sportowo. Przez ciągłą naukę nie miałam czasu, ani siły na prawie żaden sport, mogłam sobie pozwolić jedynie na ćwiczenia w domu, ale teraz chcę to nadrobić, nawet z nadwyżką! W końcu jak nie teraz to kiedy? 

Ten banalny przepis trzymam dla Was już od zeszłego lata. Sama nie znam dokładnego powodu dlaczego nie zaistniał on jeszcze na moim blogu, lecz teraz nadszedł jego czas. Mimo tego, że za oknem tak brzydko, na lody zawsze ma się ochotę! Wydaje mi się, że nie ma prostszego przepisu na całym świecie! Prosty, smaczny i co najważniejsze – zdrowy. Możemy z niego przygotować prawdziwe lody na patyku, bądź zamrozić w formie kostek, które świetnie sprawdzą się w celu schłodzenia lemoniady, czy też zwykłej wody.

Pomarańcze zawierają dużą ilość przeciwutleniaczy m. in. witaminę C, witaminy z grupy B, beta-karoten, flawonoidy i terpeny oraz olejki cytrusowe, potas i błonnik. Dzięki nim mają właściwości obniżające ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, przeciwdepresyjne i uspokajające, przyspieszają trawienie, łagodzą artretyzm oraz dolegliwości towarzyszące przeziębieniu. Ponadto hamują rozwój infekcji i komórek nowotworowych. 

Składniki:
– kilka pomarańczy
*opcjonalnie: coś do posłodzenia

Dodatkowo:
– foremki do lodów na patyku lub foremki do kostek lodu

Foremki do lodów sparzamy wrzątkiem. Pomarańcze również sparzamy, kroimy na połówki i wyciskamy z nich sok przy pomocy wyciskarki do cytrusów. Otrzymany sok możemy dosłodzić (aczkolwiek uważam, że jest to zbędne). Ze szczytu wyciskarki możemy przy pomocy łyżeczki zebrać miąższ/cząstki pomarańczy i dodać je do soku. Do foremek do lodów lub foremek do kostek lodu przelewamy sok i zamrażamy. Po całkowitym zamrożeniu (ok. 2-3h) możemy delektować się ich smakiem, bądź dodać kostki zamrożonego soku do lemoniady czy wody. 
Smacznego!

 MJ.

11 Replies to “Jednoskładnikowe lody pomarańczowe”

  1. Kocham takie lody! Są bardzo dobre i ich kolory 😉

  2. Świetnie to wymyśliłaś 😀

  3. Pyszne, takie orzeźwiające 🙂

  4. Proste, pyszne i zdrowe 🙂

  5. Jak to mawiają "smak tkwi w prostocie" 😉

  6. Muszą być bardzo ożywcze 🙂

  7. Takie łatwe, a takie smaczne! 🙂

  8. Superowo! Robi się coraz cieplej…trzeba zdziałać takie pyszne lody! 😉

  9. Kurczę, a ja nie lubię lodów 🙁 a wygladają tak apetycznie 🙂

Dodaj komentarz