Chałka z mąką żytnią i migdałową kruszonką

Czy znajdzie się osoba, która nie lubi smaku świeżo upieczonej, ciepłej chałki? Taka ciepła chałeczka posmarowana masełkiem idealnie sprawdza się na niedzielne śniadanie. Wykonana z tego przepisu dość długo zachowuje świeżość i świetnie nadaje się do zabrania ze sobą do szkoły, czy pracy. Ponadto, użycie płatków migdałowych do kruszonki sprawia, że całość przyjemnie chrupie i nabiera migdałowego aromatu. Spróbujcie!
Przepis na 25-30 plastrów. Przy podziale na 25 kawałków, jeden to około 129kcal, B: 3,6g, T: 4,3g, W: 18,8g.

Składniki na chałkę:
– 550g mąki pszennej (lub 350g mąki pszennej i 200g mąki żytniej 720)
– 300ml mleka, ciepłego
– 45g masła, miękkiego
– 40g erytrolu
– 30g cukru
– 20g świeżych drożdży
– 2 płaskie łyżeczki soli
– 1 jajko, do posmarowania
Składniki na kruszonkę:
– 40g płatków migdałowych
– 40g mąki pszennej lub żytniej 720
– 40g erytrolu
– 40g masła, zimnego

CHAŁKA: Ciepłe mleko łączymy z cukrem, pokruszonymi drożdżami i 4 łyżkami mąki. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 10 minut. 500g mąki lub mieszankę mąk wsypujemy do dużej miski. Dodajemy erytrol oraz sól i mieszamy. Dodajemy miękkie masło oraz wyrośnięty zaczyn i wyrabiamy ciasto (najlepiej mikserem lub robotem kuchennym, używając haka do zagniatania ciasta przez co najmniej 3 minuty). Jeżeli ciasto za bardzo klei się do rąk, dodajemy odrobinę mąki. Ciasto przekładamy do natłuszczonej miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 1 godzinę, aż podwoi swoją objętość. W międzyczasie przygotowujemy kruszonkę.
KRUSZONKA: Wszystkie składniki umieszczamy w misce, rozcieramy między palcami na kruszonkę i wkładamy do lodówki.
CAŁOŚĆ: Wyrośnięte ciasto chwilę zagniatamy, dzielimy na 3 równe części. Z każdej formujemy 3 wałki o długości około 45 cm. Dużą blachę wykładamy papierem do pieczenia. Wałki przekładamy na blachę, zlepiamy ich początki i zaplatamy warkocz. Końce warkocza zlepiamy i podwijamy pod spód chałki. Przykrywamy ją ściereczką i pozostawiamy na ok. 30 minut do wyrośnięcia. Wyrośniętą chałkę smarujemy rozkłóconym jajkiem i posypujemy kruszonką. Pieczemy w 180 stopniach przez około 30 minut, aż ciasto ładnie się zarumieni. Przed pokrojeniem pozostawiamy do ostygnięcia.
Smacznego!

Na Thermomix:
KRUSZONKA: Do naczynia miksującego wsypujemy płatki, mąkę i erytrol, dodajemy masło, mieszamy 10 s/obr. 4. Przekładamy do innego naczynia, odstawiamy do lodówki.
CHAŁKA:
1. Do naczynia miksującego wlewamy mleko, dodajemy masło, drożdże i cukier, podgrzewamy 3 min/37°C/obr. 2. W tym czasie dużą miskę natłuszczamy masłem, odstawiamy.
2. Do naczynia miksującego dodajemy mąkę/mąki, erytrol i sól, wyrabiamy 3 min/interwał. Jeżeli ciasto za bardzo klei się do rąk, dodajemy odrobinę mąki. Przekładamy do natłuszczonej miski, przykrywamy ściereczką i pozostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia, aż podwoi swoją objętość (ok. 1 godz.).
3. Blachę wykładamy papierem do pieczenia, odstawiamy. Ciasto dzielimy na 3 części, z każdej formujemy wałek (długości około 45 cm) i przekładamy na blachę. Łączymy początki 3 wałków, splatamy je ze sobą jak warkocz, a końce warkocza zlepiamy i podwijamy pod spód chałki. Zaplecione ciasto przykrywamy ściereczką i pozostawiamy w ciepłym miejscu na około 30 minut.
4. Wierzch chałki smarujemy roztrzepanym jajkiem za pomocą pędzelka. Posypujemy kruszonką. Pieczemy około 30 minut w 180 stopniach. Przed pokrojeniem pozostawić do ostygnięcia.
Smacznego!

3 Replies to “Chałka z mąką żytnią i migdałową kruszonką”

  1. Domowa najlepsza. Ostatnio raz robiłam jakieś dwa lata temu.

  2. Co daje mąka żytnia? Nigdy nie robiłam w takim miksie 🤔

    1. Mąka żytnia uważana jest za zdrowszą, więc można porównać to do chleba: chleb pszenny a chleb pszenno-żytni – ten drugi uważany jest za zdrowszy, a jeszcze lepiej, gdy jest tylko z mąki żytniej 🙂

Dodaj komentarz