Wyraziste ogórki małosolne i kiszone

Przyznam się bez bicia, że za świeżymi pomidorami nie przepadam. Natomiast lubię je w każdej innej postaci, w sosie, w zupie, w ketchupie, przecierze, koncentracie. Niejedzenie pomidorów nadrabiam jedzeniem hurtowych ilości ogórków – KAŻDYCH! Z racji tego, że taka ogórkowa ze mnie dziewczyna to w szczycie sezonu ogórków gruntowych nie może u mnie zabraknąć ogórków małosolnych i kiszonych. Taki słój jak na zdjęciach znika u nas w ciągu paru dni, bez większego wysiłku. 🙂
Jeżeli jeszcze nigdy nie robiliście domowych ogórków małosolnych lub kiszonych to koniecznie musicie spróbować. Jest to niezwykle proste, a wykonanie ich samodzielnie sprawia ogromną frajdę. Polecam również niewylewanie wody po kiszonce, kiedy zjemy już wszystkie ogórki. Świetnie nadaje się ona do picia (lecz nie więcej niż 250ml!) i idealnie nadaje się do zaszczepienia kolejnych kiszonek. Już wkrótce kolejne przepisy na kiszonki – kiszoną rzodkiewkę i kiszone buraki. STAY TUNED! Polecam skorzystać z ogórków przygotowując:
zieloną sałatkę z kaszą jaglaną, brokułem i ogórkami małosolnymi FIT
roladki schabowe ze szparagami FIT

Składniki na 5l słój:
– 1,5kg ogórków gruntowych (jak najmniejszych)
– 2l wody
– 2 czubate łyżki soli (polecam kamienną niejodowaną)
– 2-3 główki czosnku*
– 10cm świeżego chrzanu*
– 4-6 łodyg kopru*
– 5 łyżek z poprzedniej kiszonki (opcjonalnie)
*możemy posłużyć się gotowymi 2-3 zestawami do ogórków

Wodę z solą zagotowujemy w garnku i studzimy. Ogórki płuczemy pod bieżącą wodą, odcinamy końce (ale nie musimy). Czosnek, chrzan oraz koper również płuczemy. Czosnek kroimy na pół, a chrzan na słupki. Na dno czystego słoja wkładamy pierwsze łodygi kopru. Na nim ciasno układamy w pionie pierwszą warstwę ogórków. Między ogórki wciskamy połowę słupków chrzanu i połowę czosnku. Na pierwszy poziom ogórków układamy kolejne łodygi kopru, a na nim kolejny poziom ogórków i ponownie wciskamy połowę chrzanu i czosnku. Na samą górę kładziemy ostatnie łodygi kopru. Jeżeli pozostała nam woda po ostatnim kiszeniu ogórków dodajemy do słoika 5 łyżek tej wody (przyspieszy to kiszenie ogórków). Jeszcze ciepłą wodą z solą zalewamy ogórki tak, by całkowicie je zakryć. Słoik przykrywamy gazą (wydłuży do kiszenie, dzięki temu dłużej możemy cieszyć się ogórkami małosolnymi) lub zakręcamy i odstawiamy w zacienione miejsce np. pod stół, do szafki. Ogórki małosolne zakręcone będą gotowe już po 24-36h, kiszone po 3-4 dniach.
– Jeżeli chcemy cieszyć się ogórkami małosolnymi dłużej to przekładamy je do mniejszych słoików i trzymamy w lodówce.
– Jeżeli chcemy ogórki kiszone przechowywać dłużej to zalewamy je osolonym wrzątkiem i natychmiast zakręcamy. Przykrywamy kocem i trzymamy, aż ostygną (około 12h). Wtedy możemy chować je do szafek lub piwnicy.
Smacznego!

Dodaj komentarz